Recenzja CCleaner — czy CCleaner stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa?

Ta recenzja obejmie kluczowe funkcje CCleaner, aplikacji startowej, która usuwa niechciane pliki. Aplikacja zbiera również dane bez Twojej zgody i komunikuje się z serwerami CCleaner. Jeśli obawiasz się, że CCleaner może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa, czytaj dalej. Ten przegląd rozwiąże te problemy i nie tylko. Zacznijmy. Co to jest CCleaner? Co może zrobić dla twojego komputera?

CCleaner to aplikacja startowa
Istnieje kilka sposobów na zatrzymanie uruchamiania CCleaner, kiedy chcesz. Jednym z najprostszych sposobów jest wyłączenie go z uruchamiania na komputerze poprzez odznaczenie opcji „Monitorowanie systemu” i „Aktywne monitorowanie” w głównym oknie CCleaner. Te ustawienia są krytyczne dla osób korzystających z szerokopasmowego łącza satelitarnego, których CCleaner nie rozpoznaje. Jeśli chcesz trwale wyłączyć CCleaner przed uruchomieniem, wykonaj poniższe czynności.

CCleaner umożliwi również wyczyszczenie Kosza i ostatnich dokumentów. Usunie również nieużywane wpisy rejestru i odinstaluje uparte oprogramowanie. Wreszcie, CCleaner będzie zarządzać programami startowymi i usuwać niepotrzebne aplikacje startowe. Po zakończeniu usuwania tych niechcianych programów będziesz mógł ponownie cieszyć się szybkością uruchamiania komputera. Ten wielokrotnie nagradzany program warto zainstalować na swoim komputerze.

Usuwa niechciane pliki
CCleaner usuwa niechciane pliki z komputera i poprawia szybkość komputera. Program jest w stanie wykryć i usunąć duże pliki, które nie są potrzebne. Może również usuwać wybrane pliki i niestandardowe foldery. Ważne jest, aby zachować kopię zapasową ważnych plików przed ich usunięciem. Jest bezpłatny i łatwy do pobrania i zainstalowania. Dostępna jest darmowa wersja dla systemów Windows i Mac.

Niepotrzebne pliki są bezużyteczne, ponieważ zajmują cenną przestrzeń dyskową. Pozbycie się tych plików ręcznie lub za pomocą oprogramowania innych firm może być czasochłonne i niemożliwe. Musisz je także odnajdywać jeden po drugim. Nigdy nie znajdziesz niepotrzebnych plików, których szukasz! Dlaczego więc nie pozwolić profesjonalistom zrobić tego za Ciebie? Z CCleaner to pestka. Wyczyść swój system już dziś!

Komunikuje się z serwerami CCleaner bez zgody użytkownika
Podczas gdy CCleaner twierdzi, że priorytetowo traktuje prywatność, wydaje się, że firma ignoruje prywatność swoich użytkowników. Oprogramowanie regularnie łączy się z serwerami CCleaner w celu zbierania danych i domyślnie jest uruchamiane jako aplikacja startowa. Firma twierdzi, że pomaga to poprawić szybkość komputera i skrócić czas uruchamiania. Czy to naprawdę najlepszy sposób na utrzymanie szybkości mojego komputera?

Inną możliwą przyczyną problemów komunikacyjnych CCleaner jest to, że użytkownik nie ma uprawnień administracyjnych do zainstalowania programu. Aby to naprawić, zainstaluj CCleaner jako administrator. Po rozpoczęciu procesu instalacji otrzymasz uprawnienia administratora, a program automatycznie uruchomi się z uprawnieniami administratora. CCleaner występuje w dwóch wersjach: przenośnej i smukłej. Oprogramowanie przenośne nie wymaga instalacji i działa po dwukrotnym kliknięciu pliku .exe. Aby zainstalować wersję Slim, pobierz archiwum i rozpakuj je.

Zbiera dane bez zgody użytkownika
CCleaner, popularne narzędzie do czyszczenia plików tymczasowych i nieprawidłowych wpisów rejestru systemu Windows, niedawno uruchomiło nową stronę prywatności. Chociaż firma twierdzi, że ma to pomóc użytkownikom kontrolować ilość danych, które gromadzi i integruje z innymi ofertami, jej oświadczenie o ochronie prywatności jest niejasne i trudne do zrozumienia. Ponadto użytkownicy nie mają możliwości kontrolowania, które części polityki prywatności CCleaner wykorzystuje do zbierania danych.

Chociaż CCleaner nie jest złośliwą aplikacją, zgodnie z wytycznymi Microsoft nie jest umiarkowanie bezpieczna, a niedawny incydent hakerski ujawnił, że CCleaner nie jest całkowicie bezpieczny. Chociaż oprogramowanie zostało początkowo zaprojektowane w celu ochrony prywatności użytkowników, okazało się, że jest to zagrożenie „PUA” – rodzaj złośliwego oprogramowania, które kradnie dane bez zgody użytkownika. Udostępnianie danych jest szczególnie kłopotliwe, biorąc pod uwagę, że gromadzi wiele informacji o komputerach użytkowników.